Martin Bartošek - magazín In Zlín

 

Martin Bartošek,
terapeut, lektor osobního rozvoje a specialista na metody relaxace a prevence stresu

www.MartinBartosek.cz, www.SatoriDychani.cz

Martin Bartošek

Bylo to nesmírně zajímavé setkání. Pokud je někdo důkazem, že to, co předává, funguje, pak je to právě Martin Bartošek. Rozhodně byste muže, z něhož vyzařuje klid na dálku, poznali v lidmi zaplněné místnosti. Přitom by mohl být díky své vytíženosti v úplně jiném rozpoložení. Pendluje mezi několika městy, vyhledávají ho lidé, kteří v nějakém smyslu potřebují oživit a přesměrovat svůj život, věnuje se jim individuálně i skupinově, publikuje, přednáší a pracuje na své vlastní knize. Má za sebou zajímavé zkušenosti, které ho dovedly k propojení a praktikování technik, které jsou staré několik tisíc let.

 

Jak jste se dostal ke svému povolání?

Svou profesi jsem si v podstatě vytvořil, protože takovou kombinaci metod, které používám, neprovozuje zatím nikdo na světě. Snažil jsem se je propojit tak, aby byly pro lidi užitečné a zároveň se dobře doplňovaly. Používám metody, které pomáhají jak v osobním rozvoji, tak zbavují stresu a napětí. První je Satori dýchání neboli Rebirthing, vědomé energetické dýchání, které znali už ve starém Egyptě, dále Osho Divine Healing - regenerační a antistresové cvičení, kombinace ze staré Číny a Japonska, staré čtyři tisíce let a třetí léčebná technika ÓM healing je známá už pět tisíc let. Všechny ty techniky jsou tradiční, osvědčené historií. Každá ta technika pracuje trochu jiným způsobem.

Zaujal mne okruh Vašich klientů. Navštěvují Vás mimo jiné i lidé ve vrcholných funkcích, manažeři. Jak se k těmto technikám staví tito, mnohdy pragmatičtí, lidé?

Všechny zmíněné techniky mají společné to, že člověk jejich účinek pozná okamžitě, takže i díky té okamžité reakci organismu jsou těmto metodám otevření. Spolupracoval jsem například s několika bankami. Nemusím metody prezentovat jako ezoterické a spirituální záležitosti. Jsem schopen je pojmout tak, aby jim také například manažeři rozuměli.

Jaký člověk by měl uvažovat o návštěvě u vás?

Pracuji s lidmi, kteří se nachází v různých životních etapách. Někteří zrovna řeší partnerské, či pracovní problémy, jsou pod tlakem a ve stresu. Další klienti cítí ve svém životě potřebu změny, byť mají zdánlivě všechno, neví jak s tím naložit, nebo co dělat dál.

Jak moc složité je se k Vám dostat? Narážím na Vaši působnost v několika městech a další aktivity…

Individuální sezení domlouvám dlouho dopředu, do hromadných cvičení není problém se kdykoliv zapojit. Pracuji hlavně v Praze, Brně a Zlíně, tady působím pravidelně a výjimečně pak jinde. Občas nějaký festival, publikuji články, snažím se propagovat metody, které dělám. Chystám svoji knihu, vydal jsem DVD Dechové cviky…

Jak se dá v tomto oboru zdokonalovat? Říkáte, že děláte něco, co je ve světovém měřítku ojedinělé. Jak probíhá Váš osobní pracovní seberozvoj?

Je to tak, že čím více a déle ty techniky vyučuju, tím více se zdokonaluju sám. Když předcvičuju, tak to působí i na mě. Nicméně mám za sebou vzdělání v oblasti psychologie, pedagogiky a zkoušel jsem i další tréninky v alternativní medicíně, různé meditační terapie… a právě díky tomu poznání jsem si vytáhl to, co skutečně považuji za účinné a co mě oslovuje.

Jsou to techniky původem z Indie, z Číny... Měl jste někdy potřebu vyrazit za zdrojem?

Studoval jsem v Německu, Španělsku a Nizozemí u učitelů, kteří prošli školou v Indii, sbírali inspiraci z Číny,..  

To je zajímavé… Jak si ve srovnání s obyvateli těchto států, například v otevřenosti k takovým metodám, stojí Češi?

Evropané jsou všeobecně někde jinde než třeba Spojené státy. Ať už to jsou různé systémy cvičení – třeba zumba - její aplikace u nás je tak pět, šest let opožděná od západu. Zajímavé je také to, že metoda Satori dýchání je dokonce v některých státech USA placena pojišťovnou, v Evropě tak daleko ještě nejsme.

Bavíme se o osobním rozvoji. Jaká jsou zdravotní hlediska?

Nerad o těch technikách mluvím ve smyslu léčebné, nebo léčivé… Ale ve skutečnosti byly ve světě pomocí Satori dýchání vyléčeny nemoci jako rakovina, AIDS, epilepsie, cukrovka,.. ÓM healing je sama o sobě léčivá technika, stejně jako Osho Divine Healing. Ale tady platí, že člověk dostává to, na co je připravený. Nikdo nemůže zaručit, že pokud přijdete s roztroušenou sklerózou, že léčebný výsledek bude zaručený. Je to především podpora a určitě prevence.

Zajímají Vás i techniky, které jsou pro většinu lidí za hranicí reálna?

Do některých jsem nahlédl, třeba konstelace, kde jsem absolvoval i lektorský kurz. Ale v tomto směru nepůsobím, energii jsem nakonec vložil do jiných metod. Ale občas se ukazuje, že s nějakým problémem může pomoci i toto mé vzdělání, osvětlit funkce v rámci rodinného systému.

Máte zkušenost z praxe (změna životního postoje, stylu,..), o kterou se můžete podělit?

Vzpomínám si na zdravotní sestru, která když přišla, říkala, že ji netěší práce, chtěla by odejít z nemocnice, v manželství to vypadá na rozvod, děti zlobily. Během jejich návštěv Satori dýchání se situace měnila, zlepšila si vztah s mámou, i synové byli hodnější. Říkala, že má úžasného manžela a těšila se do práce. Pacienti a kolegové si u ní všimli změny, byla daleko vyrovnanější.

Přeji Vám ještě mnoho takových dobrých konců. Děkuji za rozhovor!
Jana Kubáčová, magazín In Zlín


nahoru

© 2014-2023 Satori dýchání - rebirthing s Martinem Bartoškem