Martin Bartošek: Správné dýchání je důležité jako strava nebo pohyb

1. 2. 2016, časopis Biorevue

Každý přirozeně dýcháme, ovšem málokdo z nás to umí správně. Nejlépe to dokáže zhodnotit a napravit Martin Bartošek, terapeut a cvičitel, který se jako jediný v Česku věnuje metodě vědomého dýchání. „Je to velké dobrodružství, zažijete nečekané,“ říká.

Martin Bartošek
Martin Bartošek

Věnujete se několika zajímavým léčebným metodám. Jak jste se ke své práci dostal?

V sedmnácti letech jsem byl poprvé v meditačním centru a o čtyři roky později jsem dostal povolení k vedení Oshových meditací. Během studia na střední škole jsem měl možnost pracovat s dětmi i mládeží. Postupně jsem začal vést víkendy Oshových meditací a různé semináře. Během svého vzdělávání jsem se naučil nebo vyzkoušel několik metod, cvičení a technik. Nejvíc mě zaujaly právě metody, kterými se zabývám dnes: rebirthing, Osho divine healing a OM chanting.

Co vás na všech těch metodách fascinovalo?

Jednoznačně to, co mají společné – podporují zdraví, individualitu a spiritualitu. Pomáhají lidem zlepšovat vztahy a zbavují tělo stresu a napětí. Každá metoda je jedinečná, vzájemně se ale skvěle doplňují. I když je forma stále stejná, pokaždé je průběh jiný a účinek se prohlubuje.

Začněme nejprve metodou rebirthing, o co se jedná?

Rebirthing neboli Satori dýchání je hloubková terapeutická technika, při které se používá vědomé dýchání. Metodu jsem se naučil u Leonarda Orra v roce 2004. Stejná metoda se údajně používala také v Atlantidě a ve starém Egyptě. Díky vědomému dýchání pod dohledem terapeuta navyšujeme vibrace v těle. Různé problémy, emoční zranění, úzkosti, strachy, stresy a zátěže z minulosti, které nejsou v souladu s vyššími vibracemi, se poté rozpouštějí a odcházejí z energetického systému těla. Logicky z toho vyplývá, že je pro člověka přínosné neustále své vibrace navyšovat. Rebirthing je vlastně efektivní protistresový program pro mysl, emoce i tělo, který osobně považuji za transformační techniku.

Znamená to, že lidé neumějí správně dýchat?

Umí to jen málokdo. Správné dýchání spočívá v tom, že s každým nádechem se nejdříve vyklene břicho, pak se rozšiřuje hrudník a nakonec se zvedá oblast u klíčních kostí. Ven odchází vzduch v opačném pořadí. Pomalým hlubokým nádechem nabereme šest až desetkrát více vzduchu než normálním plytkým dechem. Na dýchání působí spousta vlivů. Reakce se uchovávají v paměti a v energetickém systému těla, tedy v auře, čakrách a emoční mysli. Na dýchání má vliv i nevhodný styl života. Rebirthing dává možnost zbavit se příčin nesprávného dýchání, tím se zvyšuje kapacita plic a dýchání se prohlubuje. Správné dýchání je stejně důležité jako zdravá strava nebo pravidelný fyzický pohyb.

Dokážeme sami poznat a následně ovlivnit to, co děláme špatně?

Třeba u akutního stresu to poznáte tak, že přestanete dýchat. To můžete změnit několika hlubokými nádechy a výdechy. Pauzy v dechu ovšem ukazují na hlubší příčiny. Dechové vzorce je možné zlepšovat různými typy cvičení, jako je jóga, čchi kung nebo pilates. Nejefektivnější je ale právě rebirthing. Nesprávné dýchání se projevuje poklesem výkonnosti, únavou, neschopností se soustředit a vyčerpáním. Rebirthing je proto vhodné využít právě tehdy, pokud takové projevy ve vašem životě máte a chcete je eliminovat. Lidé procházejí rebirthingem také z důvodu touhy po změně, zlepšení partnerských vztahů a okolností prožívání života.

Jak své klienty učíte správnému dýchání?

Rebirthing probíhá formou deseti sezení. Poté jsou už klienti zpravidla připraveni provádět ho sami doma. Dýchá se výhradně individuálně, jelikož skupinové kurzy jsou málo efektivní a většinou i škodlivé. Zájemce o rebirthing je na začátku seznámen s průběhem sezení a technikou dechu. Ptám se i na vlivy z minulosti, které by se mohly v procesu ukazovat. Klient pak leží na zádech se zavřenýma očima a dýchá speciální rytmem. Já občas dýchám spolu s ním, občas něco říkám nebo nechám volný průběh tomu, co se bude dít. Máme tři fáze v každém sezení. První je energetizace, tedy načerpání více energie do těla. Následuje očišťování toho, co je potřeba a na co je klient připraven. Závěr tvoří relaxace. Tyto tři fáze se během deseti sezení prohlubují. Každé ze sezení je jiné, je to velké dobrodružství.

Jak našemu tělu prospívá správná technika dýchání?

Pokud dýcháte správně, dochází k posílení imunitního systému, nervového systému a psychiky. Správné dýchání podporuje zdravé sebevědomí, správné držení těla a lásku k sobě. V neposlední řadě odbourává úzkost, vitalizuje auru a zvyšuje tok energie v těle. Pomáhá člověku mít více radosti ze života, zlepšovat vztah k tělu, harmonizovat a uzdravovat. Během správného dýchání se trénují také svaly, které se uplatňují při dýchaní, tedy bránice, mezižeberní svaly, svaly mezi lopatkami a svaly kolem páteře. To se projevuje zvýšenou kapacitou plic a promítá se pak i do nevědomého dýchání. Dá se tak například uzdravit astma či hyperventilační syndrom.

Stejně prospěšná je i vaše další léčebná metoda – antistresové cvičení Osho divine healing. Co si pod tím máme představit?

Tato forma cvičení má stejný účinek jako správné dýchání, padesát procent tohoto cvičení je totiž dýchání. Je to ale také fyzické cvičení, jehož jednotlivé prvky jsou zhruba čtyři tisíce let staré. Cvičení je přizpůsobeno modernímu člověku a je velmi vhodné pro sedavý způsob života nebo zaměstnání. Jedna lekce trvá hodinu a půl a skládá se z několika fází: dechových cviků, uvolňování kloubů celého těla, protahování energetických drah, Mistrovského cviku a léčebných zvuků.

Jak na nás takové cvičení působí? Je vhodné pro každého?

Při stresu a nepohodě energie v těle stagnuje, tím vzniká bolest a nemoc. Při cvičení právě tuto vnitřní energii rozproudíme, uvolníme blokády v kloubech, posílíme a pročistíme energetické dráhy. Pokud energie volně proudí tělem, klid mysli přichází automaticky. Je to léčebné a meditační cvičení, které působí také preventivně, zlepšuje se činnost vnitřních orgánů a hybnost kloubů. Pozitivní účinky jsou zřejmé ihned a pravidelným cvičením se samozřejmě prohlubují. Účastníci říkají, že efekt trvá až několik dnů. Také si pochvalují zklidnění nervového systému, lehkost v těle a prohloubený dech. Lze říci, že cvičení je vhodné pro každého, snad jen akutní respirační potíže mohou být na překážku. Pro fyzicky oslabené nebo nemocné lidi se cvičení přizpůsobuje. Zvládnou ho i děti zhruba od osmi let.

Další léčebnou metodou je OM chanting, při které pracujete se zvukem. Prozraďte o ní něco…

Je to přes pět tisíc let stará technika, která pomáhá pročisťovat emoce, myšlenky a negativitu. Používání mantry OM, ať už zpívání nahlas, poslouchání nebo zpívání v duchu, nás propojuje s vlastním nitrem. Je to vibrační terapie pro tělo i mysl. Při OM chantingu je účinek mantry OM několikanásobně zesílen, proto působí tak silně nejen na účastníky, ale i na prostor, a to až dva kilometry v okruhu.

Jaké zvuky lze považovat za léčivé?

Ačkoli západní medicína přijala zvukovou terapii teprve nedávno, součástí té východní byla už celá staletí. Taoističtí mistři zjistili, že vydáváním různých zvuků při výdechu je možné pročisťovat a regenerovat různé orgány, regulovat krevní tlak a stabilizovat nervový systém. Přírodní zvuky lze využívat při léčení. Například při hlubokých depresích se doporučuje poslouchat předení kočky. Poruchy koncentrace lze zlepšit nasloucháním zvuků lesního potoka nebo šumění větru. Informace o harmonizačních a léčebných účincích manter, gregoriánských chorálů nebo některých typů klasické hudby jsou známé. Určité typy zvuků, jako třeba rušná ulice nebo určitý druh hudby, naopak vyvolávají napětí, stres, strach nebo neklid. Pokud se dostanete do kontaktu s takovými zvuky, stačí se koncentrovat do vlastního nitra a v duchu si opakovat mantru. Já osobně používám mantru OM NAMAHA ŠIVAJA.

Co dalšího bychom podle vás měli dělat pro dokonalou tělesnou rovnováhu a naprostou spokojenost?

Kromě toho, co už jsem uvedl, jsou pro mě v osobním a spirituálním rozvoji důležité dvě základní věci. Za prvé je to odpovědnost za přijímání informací z vnějšku a odpovědnost za to, co tvořím – svými myšlenkami, slovy a emocemi. Za druhé uvědomovat si, co nám energii povznáší, a naopak, co nám energii bere. Jsou to například hádky, sebedestruktivní chování, pití alkoholu, závislostní vztahy a další. A následně pak dělat více toho, co nám energii dává, a méně toho, co ji bere. Důležité jsou zdravá strava, pobyt v přírodě, meditace a odpočinek. A v neposlední řadě je potřeba mít kolem sebe lidi, které máte rádi a kteří mají rádi nás. 

Autor: Lucie Dneboská

www.martinbartosek.cz


nahoru

© 2014-2023 Satori dýchání - rebirthing s Martinem Bartoškem